/ 14 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
persian friends

امام على عليه السلام: أيُّها النّاسُ، اتَّقوا اللّه‏َ ؛ فما خُلِقَ‏امرؤٌ عَبَثا فيَلهوَ، ولا تُرِكَ سُدىً فيَلغوَ !؛ اى مـردم ! از خـدا بترسيد ؛ زيرا هيچ كـسى عبث آفريده نشده‏است، تا به سرگرمى و غفلت گذراند و مهمل رها نشده است تا بيهودگى كند.

persian friends

‌زماني كه خداوند، خوبي بنده‌اي را بخواهد، او را در خواب، آگاه مي‌كند ‌او را از غفلت نجات مي‌دهد. حضرت محمد (ص) امام باقر (علیه السلام) فرموده‌اند: «ایاک و الغفلة ففیها تکون قساوة القلب» از غفلت بپرهیز که مایه سنگدلی است. قرآن کریم، این ارتباط تنگاتنگ را اینگونه بیان می‌کند: «وَ مَنْ أَعْرَضَ عَن ذِكْرِى فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنكاً» و هرکس از یاد من روی گردان شود زندگی تنگ و سختی خواهد داشت. الا بذکر الله تطمئن القلوب با یاد خدا دلها آرامش می‌یابد.

persian friends

پيامبر اكرم: لا فقر اَشد من الجهل ، لا مال اَعود من العقل . هیچ تهیدستی سخت تر از نادانی و هیچ مالی سودمندتر از عقل نیست . احب عباد الله الي الله أنفعهم لعباده . از جمله بندگان آن كس پيش خدا محبوبتر است كه براي بندگان سودمندتر است . خَیرُ الأصحابِ مَن قَلَّ شِقاقُهُ و کَثُرَ وِفاقُهُ. بهترین یاران کسی است که ناسازگاریش اندک باشد و سازگاریش بسیار. احب الاعمال الي الله حفظ اللسان بهترين كارها در پيش خدا نگهداري زبان است .

persian friends

غفلت در دهخدا فراموش کردن،بی خبر گشتن ، نادانستن چیزی و توجه نداشتن به چیزی ،بی خبری و فراموشی . بی تمیزی و نادانی و بی تدبیری و بی پروایی،سهل انگاری و عدم اعتناء،کاهلی و سستی ،ناآگاهی ، غافل بودن !

persian friends

امیر مؤمنان علیه السلام می فرمایند: «کفی بالرجل غفلة ان یضیع عمره فی ما لا ینجیه، برای غفلت انسان،همین بس که عمر خود را در چیزی که مایه نجات او نیست،ضایع کند» -در حدیث مشروحی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله،در پاسخ «شمعون بن لاوی »-یکی ازمسیحیان معروف زمان خود-آمده است،هنگامی که شمعون از علائم غافلان ازحضرتش سؤال کرد،ایشان در جواب فرمودند:«اما علامة الغافل فاربعة العمی والسهو و اللهو و النسیان،نشانه های غافل چهار چیز است:نابینایی(و بستن چشم بر روی حقایق)و سهو و لهو و نسیان(به گونه ای که گرفتار فراموشکاری و سردرگمی به شهوات وعدم توجه به سرنوشت آینده خویش می شود» امیر مؤمنان علی علیه السلام می فرمایند: «بدوام ذکر الله تنجاب الغفلة،با استمرار یاد خدا،آثار غفلت زدوده می شود» روزی پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله خطاب به ابوذر فرمودند:«یا اباذر!هم بالحسنة و ان لم تعملهالکی لا تکتب من الغافلین،ای اباذر تصمیم به کارهای نیک بگیر،هر چند توفیق عمل به آن برای تو حاصل نشود تا در زمره غافلان نوشته نشوی »

persian friends

امیر مؤمنان علی علیه السلام در یکی از وصایای خویش به فرزندش امام حسین علیه السلام فرمودند: «ای بنی الفکرة تورث نورا و الغفلة ظلمة ای فرزندم!تفکر،نورانیت می بخشد و«غفلت »ظلمت و تاریکی.

persian friends

«غفلت »دارای مفهوم وسیع و گسترده ای است که هر گونه بی خبری از شریط زمان ومکانی(که انسان در آن زندگی می کند)و از واقعیت های فعلی و آینده و گذشته خویش و از صفات و اعمال خود و از پیامها و آیات حق و همچنین هشدارهایی که حوادث تلخ و شیرین زندگی،به انسان ها می دهد را شامل می شود. بی خبری از این واقعیت ها و نداشتن موضع گیری صحیح در برابر آنها،خطر بزرگی برای سعادت انسان ها است،خطری که هر لحظه ممکن است،دامان انسان را بگیرد و اورا به کام نیستی فرو برد،خطری که می تواند زحمات سالیان دراز عمر انسان را در یک لحظه بر باد دهد. شاید بارها،شنیده باشیم که فلان شخص با زحمت بسیار،اموال و سرمایه های عظیمی به دست آورده بود،اما بر اثر یک لحظه «غفلت »آتش سوزی عظیمی به وجود آمد که تمام آنها را در کام خود فرو برد،انسان نیز در مسیر سعادت چنین است. ممکن است،افتادن در دام «غفلت »در یک لحظه کوتاه،سرمایه های معنوی او را مبدل به خاکسترحسرت کند.

مهری حسینی

سال نو مبارک[گل]

نسترن

مسلما اول از همه اهداف زندگی![لبخند]